Viešojo transporto privalumai gamtai ir keleiviui

 

Transporto priemonės yra vienas pagrindinių energijos naudotojų. Jos sudegina didžiausią dalį pasaulio naftos. Tai sukelia ypatingą oro taršą ir labai prisideda prie globalinio atšilimo. Dėl to vis labiau skatinama rinktis viešąjį transportą, kuris yra kur kas palankesnis aplinkai.

 

Kodėl geriau rinktis autobusą, o ne nuosavą automobilį?

 

Autobusai – labai patogi transporto priemonė. Ja lengva pasiekti darbą, mokyklą ar greitai nuvykti iš vieno miesto į kitą. Nors nemažai autobusų yra dyzeliniai, o šis nėra pats ekologiškiausias kuras, bendra viešojo transporto tarša yra kur kas mažesnė. Tai lemia:

 

  1. Didelis keleivių skaičius. Viešasis transportas vienu metu gali pervežti daugiau žmonių negu lengvasis automobilis. Pavyzdžiui, į vieną automobilį telpa penki-septyni asmenys, o net ir mažiausiu TOKS autobusų parko mikroautobusu gali keliauti apie dvidešimt žmonių. Norint pervežti tokį patį kiekį žmonių, reikėtų bent trijų mašinų. Paprastai lietuvių pasirenkami senesni dyzeliniai automobiliai išmeta daug anglies dioksido, o autobusiuko išmestas CO2 kiekis būtų mažesnis negu trijų ar keturių automobilių.
  2. Naujinamas autobusų parkas. Net jeigu autobusai nėra keičiami į varomus elektra ar suspaustomis gamtinėmis dujomis, pačios autobusų nuomos įmonės yra suinteresuotos kasmet atnaujinti bent kelis autobusus. Tokios transporto priemonės yra daug modernesnės. Juose įmontuotos technologijos užtikrina ne tik didesnį komfortą, bet ir mažesnę aplinkos taršą.
  3. Laisvesni keliai. Deja, bet tendencijos nesikeičia ir su kiekviena diena į gatves išrieda vis daugiau automobilių. Problemos dėl neįveikiamų kamščių kamuoja visus didesnius miestus. Tiek rytais, tiek vakarais automobilių vairuotojai sugaišta nemažai laiko sėdėdami spūstyse dėl didžiulio automobilių srauto. Jeigu atkreipsite dėmesį į gretimuose automobiliuose sėdinčių žmonių kiekį, pastebėsite, kad dažniausiai taip keliaujama pavieniui ar dviese. Šimto automobilių keleivius susodinę į tris didelius autobusus, turėtume beveik tuščią gatvę.

 

Autobusai galėtų smarkiai prisidėti prie oro taršos mažinimo, jeigu jais keliauti rinktųsi daugiau žmonių. Toks sprendimas padėtų ir sutaupyti, ir mėgautis tuštesnėmis, tylesnėmis gatvėmis.

 

Daugiau autobusų – mažiau automobilių

 

Kelionė autobusu naudinga ir gamtai, ir jums. Pavyzdžiui, autobuso nuoma jūsų šventei atsieis daug pigiau negu vairuojančių draugų paieškos ir samdymas. Dar brangesnė idėja – nuomoti tokį automobilių skaičių, į kurį sutilptų norimas kiekis žmonių. Tad taupykite savo pinigus ir mažinkite oro taršą pasirinkę greitas, patogias, ekologiškas keliones autobusais.